Akcja „Ćwiczyć każdy może”

Scenariusz 1

Temat: Sport to zdrowie i hart ducha. Na zawody z nami ruszaj na podstawie wiersza  Hanny  Świąder pt. " Sport to zdrowie".




Scenariusz 2
Temat: W ruchu miło spędzasz czas-aerobik.
 OBSZAR  3

Temat: Sport to zdrowie i hart ducha. Na zawody z nami ruszaj na podstawie wiersza  Hanny  Świąder pt. " Sport to zdrowie".

 

Cel główny: Wdrażanie do aktywności ruchowej i uprawiania sportu jako warunku zdrowia.

 

Cele operacyjne:

dziecko:

- zna korzyści płynące z uprawiania sportu

- potrafi wymienić różne dyscypliny sportowe

- chętnie bierze udział w zajęciach ruchowych i wykonuje proponowane ćwiczenia

- szybko reaguje na sygnał dźwiękowy i słowny.

 

Metody:

- aktywizująca, słowna, poglądowa, czynna

- Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne

- metoda pedagogiki zabawy

- burza mózgów

 

Formy:

-zbiorowa, zespołowa

 

Środki dydaktyczne:

- tekst wiersza " sport to zdrowie", ilustracje, kolorowe chusty, instrumenty perkusyjne.

 

I. Przywitanie wierszem:

Na paluszki się wspinamy

w górę raczki wyciągamy,

do podłogi dotykamy

i ze sobą sie witamy

     - Dzień dobry.

 

II. Przywitanie według Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne.

- witamy dłonie

- witamy łokcie

- witamy stopy

- witamy plecy - głaszczemy i poklepujemy

- witamy kolana poklepując je - później kolana sąsiadów

- witamy swoje uszy - później uszy sąsiadów

- witamy oczami wszystkich

 

III. Wprowadzenie do tematyki. Wyjaśnienie pojecia sport metodą burzy mózgów. Globalne odczytanie hasła " Sport to zdrowie".

 

IV. Improwizacja ruchowa z kolorowymi chustami.

 

V. Recytacja przez nauczyciela wiersza Hanna Świąder pt." Sport to zdrowie"                          z wykorzystaniem ilustracji obrazujących treść utworu.

 

VI. Rozmowa na temat treści wiersza

- O czym mówił tata Tomkowi?

- Czym jest sport według taty Tomka?

 - O jakich dyscyplinach sportowych jest mowa w wierszu?

 - O czym powinniśmy pamiętać podczas zabaw?

 

VII. Zabawa inhibicyjno - incytacyjna pt. " W zawody z nami ruszaj".

W trakcie gry nauczyciela na instrumentach perkusyjnych dzieci naśladują różne rodzaje sportów np:

- jazda na łyżwach - kołatka

- bieganie - tamburyno

- jazda na nartach - grzechotka

- kopanie piłki - bębenek

- podskoki - trójkąt.

Podczas przerwy w muzyce dzieci ustawiają się w sposób podany przez nauczyciela:

 - siad korekcyjny - siadają na dywanie w siadzie prostym

 - para - ustawiają się w pary przed nauczycielem

 - figurka - stają nieruchomo w wymyslonej przez siebie pozie

- koło - tworzą koło na dywanie

 

VIII. Zabawa rozluźniająca " Jedzie rowerek na spacerek".

 

IX. Podsumowanie zajęcia.

1

3

Temat: W ruchu miło spędzasz czas- aerobik.

Cel główny: rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej i tworzenie klimatu dobrej zabawy.

Cele operacyjne:  dziecko:

- wzmacnia cechy motoryczne (szybkość, siłę, wytrzymałość),

- poprawia zdolność koncentracji i rozładowuje napięcie nerwowe,

- wyrabia poczucie rytmu i estetyki ruchu,

- kształtuje sylwetkę i wzmacnia mięśnie.

Metody: czynna, zadań stawianych dzieciom, pokazu.

Formy: grupowa

Przebieg:

1. Marsz w rytm muzyki po obwodzie koła.

2. Ustawienie w rozsypce przed lustrami.

3. Improwizacja ruchowa przy muzyce. Każde dziecko według własnego pomysłu porusza się w rytm muzyki przeglądając się w lustrze.

4. Aerobik- naśladowanie ruchów nauczyciela (muzyka „Cytryna”),

- marszy w rytm muzyki,

- marsz „zrywanie jabłek” w górze,

- marsz, wyrzut nóg do przodu naprzemiennie,

-marsz, rozkładanie rąk na boki i składanie na ramiona,

- przysiad w rozkroku, ręce oparte na kolanach, kołysanie na boki,

- obrót dookoła własnej osi w marszu,

- kroK dostawny na boki,

- krok dostawny w przód i w tył.

5. Powtarzanie ciągu ćwiczeń.

6. Zakończenie zajęć- marsz przy piosence „Gimnastyka”.




A







Fragment




  Prowadzenie:  zespół redakcyjny